Akce


Novější 1 3

Středoškoláci z Lysé nad Labem ukázali svůj pohled na módu

Datum konání: 4. 12. 2014

V jihlavském Domě kultury se konal 4. 12. 2014 26. ročník soutěže Mladý módní tvůrce ČR. Svůj um předvedli nejen módní návrháři, kadeřnice a kosmetičky, ale i kuchaři a číšníci. Letos se přihlásilo více než 30 škol z Česka a Slovenska. V oděvní tvorbě se představilo  16 odborných škol  s 90 kolekcemi.

Naši studenti vystoupili na přehlídkové molo téměř ve všech kategoriích. Odborná porota v čele s módní návrhářkou Taťánou Kovaříkovou měla nelehký úkol, a to především v nejvíce obsazené kategorii Oděv trochu jinak. Originálně pojaté modely byly zhotoveny z netradičních materiálů a některá avantgardní díla byla obdivuhodná. Proto nás těší, že žákyně 3. ročníku Valerie Kubišová získala s modelem Bílá vdova sošku a diplom za pěkné 4. místo. Bronzové ocenění v kategorii Vesmír si odnesly studentky 4. ročníku. Originální model s efektními detaily podtrhlo výrazné líčení modelky. Nejcennější  trofej -  1. místo - v kategorii společenské oděvy získala autorka kolekce La point Kamila Jarošová, studentka 4. ročníku. Šaty určené do tanečních zaujaly především barevnou malbou v duchu pointilismu, která celý oděv povýšila na originální umělecké dílo.

26. ročník soutěže MMT byl pro začínající návrháře přínosem a obrovskou inspirací pro jejich další uměleckou tvorbu. Děkujeme všem žákům a učitelům za vzornou reprezentaci školy a přejeme hodně dalších úspěchů.

Alena Hlavatá



Národní technické muzeum - Tiskařství

Datum konání: 3. 12. 2014

Třetí ročníky, oboru grafický design, doplnily své vědomosti v NTM v Praze. Byla pro ně připravena komentovaná prohlídka rozsáhlé expozice Tiskařství s názvem "Cesty polygrafie od Gutenberga až po digitální tisk". Kurátor výstavy, pan Pavel Pohlreich, zasvěceně hovořil o cestách, po kterých kráčela historie polygrafie. Některá technická zařízení si žáci mohli sami rozpohybovat, aby lépe pochopili způsob daného tisku. Prostřednictvím vystavených strojů a zařízení měli možnost se seznámit s vývojem hlavních tiskařských technologií a sledovat jejich technický vývoj od vynálezu knihtisku až po současnost. Doplnili si informace o tisku z výšky, z hloubky, z plochy, světlotisku i sítotisku.

Zajímavé a poučné byly i další expozice, které žáci mohli navštívit. Např. expozice fotografie, kde si mohli vyzkoušet způsoby míchání světelných barev, objevit průřez fotoaparátem a spoustu dalších informací pro další praktické využití.

Ing. Eva Nováková



Pražský hrad - inspirující

Datum konání: 2. 12. 2014

Pražský hrad – největší hradní komplex světa… tedy asi.  Guinessova kniha rekordů řeší otázku největšího hradu šalamounsky. Největším obývaným hradem je podle ní Windsor, zatímco největším historickým hradem je Pražský hrad, který svou rozlohou sídlo anglických králů překoná. Na délku měří hradní areál 570 metrů, široký je 128 metrů a tisíc let jeho existence zanechalo v hradních budovách otisk téměř všech existujících architektonických slohů minulosti. Opevnění na skalnatém ostrohu  vznikalo již od devátého století a za nejpravděpodobnějšího stavitele hradu považují historické prameny Spytihněva I., syna knížete Bořivoje. Každý další panovník přispíval k rozloze a majestátu hradu dalšími obrannými, obytnými či církevními stavbami. Je tedy samozřejmé, že každý student, který se zabývá historií a dějinami umění, by měl tento český historický monument navštívit. I když je Praha blízko Lysé nad Labem, nevypravíme se do interiéru Hradu často. Z pro mě nepochopitelných důvodů přesahuje vstupné do objektu hranici, za kterou se běžný student těžko dostává. Díky projektu Řemesla v moderní době se však konečně většina studentů naší školy podívala do historických prostor sídelního místa českých králů. Viděli nejstarší sakrální i světské památky Hradu, náhrobky českých panovníků, kopie korunovačních klenotů, největší středověký sál vybudovaný bez podpěry… Dojem z hradních interiérů i exteriérů v prosinci umocnila ještě vánoční výzdoba, která vytvořila příjemnou sváteční atmosféru v místech, kudy kráčela více než tisíciletá historie českého národa.

Mgr. Monika Fandáková



Cesta za Relikviářem sv. Maura

Datum konání: 26. 11. 2014 - 28. 11. 2014

Čechy nabízejí nepřeberné množství překrásných památek. Máme tu architekturu, jejíž kořeny sahají až tisíc let do minulosti a vlastně každý umělecký sloh, na který pomyslíme má v Čechách své zastoupení. Zároveň se nám na celé řadě objektů uchovalo i dobové vybavení – historické mobiliáře, umělecké předměty užitého umění, obrazy, sochy…   Nepřeberné množství unikátů má však i svá „VIP“. A právě mezi ně patří překrásný románský relikviář. Není českého původu, jinak by byl zřejmě jedničkou mezi památkami na našem území, ale to nikterak nesnižuje jeho hodnotu. Výzdoba relikviáře sv. Maura je sama o sobě zážitkem, který umocňuje i dobrodružný příběh, který památku provází. A právě do Bečova nad Teplou, kde byl relikviář nalezen a kde se dnes vystavuje, jsme se v rámci projektu Řemesla v moderní době vypravili. Západní Čechy nejsou za  rohem,  proto jsme zvolili vícedenní variantu, abychom se podívali i na další zajímavosti, které tato oblast nabízí. Viděli jsme unikátní císařskou falc v Chebu,  na Kynžvartu jsme zase obdivovali nepřeberné sbírky kancléře Metternicha, prošli se mezi bahenními sopkami v rezervaci SOOS, ochutnali léčivé prameny Františkových Lázní a podívali se na výrobu porcelánu v Nové Roli u Karlových Varů… Prostě jsme opět o něco moudřejší, zkušenější a zcestovalejší.

Mgr. Monika Fandáková



ZNOVUZROZENÍ FÉNIXE

Datum konání: 20. 11. 2014

Díky projektu Řemesla v moderní době jsme mohli se studentkami oboru oděvní design navštívit komentovanou prohlídku výstavy Znovuzrození fénixe. Výstava se uskutečnila v historických prostorách Obecního domu a osobně nás provázela módní návrhářka Blanka Matragi, která výstavu připravila. Obdivovat jsme mohli nejen detailně nakreslené módní návrhy, ale i realizované modely haute couture, také ručně malované a vyšívané vzorky hedvábí či skleněné dekorace. Dozvěděli jsme se, jak se při návrhu jednotlivých modelů postupuje, ale také některé pikantnosti kolem jednotlivých rób a jejich majitelek.

Renáta Pušová, DiS., vyučující návrhové tvorby, SŠ OGD Lysá nad Labem



Exkurze mladých výtvarníků z Lysé za památkami Vídně

Datum konání: 5. 11. 2014 - 7. 11. 2014

Ve dnech 5. - 7. 11. 2014 se uskutečnila exkurze Střední školy oděvního a grafického designu v Lysé nad Labem do Vídně. Výjezdu do této evropské metropole kultury s bohatou historií se zúčastnili především studenti třetích a čtvrtých ročníků. Exkurze byla podpořena grantem EU Řemesla v moderní době a navazovala na výuku předmětu dějiny výtvarné kultury.

Studenti se seznámili s historií Vídně a jejími památkami, jako je např. klenot gotické architektury katedrála sv. Štěpána, významnými barokními stavbami - chrámem sv. Karla Borromejského, chrámem sv. Petra na Am Graben a areálem Horního a Dolního Belvederu, vystavěného pro prince Eugena Savoyského. Naší pozornosti nemohl uniknout císařský Hofburg ani půvab a lesk ulic centra Vídně, kde se snoubí historická architektura s moderní výstavbou.

Při komentované okružní jízdě Vídní jsme se zabývali významnou etapou výstavby Vídně z 2. poloviny 19. století. Tehdy bylo strženo původní opevnění a na Ringu (uvolněném prostranství obkružujícím historické centrum) byly budovány velkolepé veřejné budovy – novogotická radnice a Votivkirche, novorenesanční Uměleckoprůmyslové muzeum, Kunsthistorisches Museum a Naturhistorisches Museum, budovy Vídeňské opery, Dvorního divadla, burzy a novoklasicistní budova Parlamentu.

Dalším okruhem našeho zájmu bylo umění okolo roku 1900, kdy ve Vídni působili architekti Otto Wagner, Josef Maria Olbrich, Josef Hoffmann a Adolf Loos, kteří navrhli tak skvostné stavby jako Majolikahaus, dekorativní pavilóny městské dráhy, budovu Poštovní spořitelny, pavilón Secese, obchodní dům Goldmann-Salatsch a další. Studenti ale byli snad nejvíce okouzleni originálními stavbami nekonformního umělce Friedricha Hundertwassera, jedné z nejvýraznějších uměleckých osobností 20. století.   

Vídeň oplývá nejen pozoruhodnou architekturou, ale je také městem muzeí a galerií. Náš pečlivě připravený itinerář nám umožnil ve středu navštívit stálou expozici Kunsthistorisches Museum, ve které jsou soustředěny umělecké sbírky Habsburků a kde byla navíc událostí sezóny výstava děl španělského barokního malíře Diega Velazqueze. Večer jsme využili prodloužené otevírací doby a navštívili jsme stálou expozici Albertiny, výstavu díla Joana Miró a retrospektivní výstavu Carla Prantla. Ve čtvrtek jsme obdivovali obrazy francouzského impresionisty Claude Moneta, vystavené v oranžerii Dolního Belvederu. V Horním Belvederu jsme se zase seznámili s magickým dílem Gustava Klimta a expresívně naléhavým poselstvím obrazů Egona Schieleho, Oscara Kokoschky a Richarda Gerstla. Díla těchto umělců jsou vystavena rovněž v Leopold Museum, které jsme navštívili v podvečer. Zde jsme si také prohlédli produkci Vídeňských dílen (Wiener Werkstätte), které v průběhu 1. třetiny 20. století vytvářely předměty užitého umění špičkové designérské úrovně. Závěr dne byl věnován modernímu a současnému umění, vystavenému v šesti patrech Muzea moderního umění (Mumok).    

Poslední den exkurze jsme se opět vypravili do Hofburgu, kde jsme navštívili Kaiserliche Schatzkammer s expozicí nejdrahocennějších předmětů uměleckého řemesla. V odpoledních hodinách nás čekalo finále – velkolepá císařská rezidence Schönbrunn na okraji Vídně (památka UNESCO), kde jsme měli možnost prohlédnout si nejen rozsáhlou barokní zahradu s Neptunovou kašnou a Glorietem, ale i interiéry zámku.

Jak je patrné z výčtu památek a galerií, které jsme navštívili, výjezd byl dosti náročný. Exkurze proběhla skvěle, a to nejen díky příznivému počasí a výběru zajímavých památek. Potěšil nás zájem, spolehlivost a dochvilnost studentů, kteří byli schopni již zralým způsobem vstřebávat množství uměleckých podnětů. Většina z nich byla ve Vídni poprvé a „ochutnávka“ atmosféry této metropole umění je nadchla. Exkurze splnila svůj účel, teoretické znalosti z dějin umění si studenti prožili v praxi, vytvořili množství originálních fotografií a načerpali i inspiraci pro svoji uměleckou tvorbu.

Bc. Jana Dörflová  

 



Za tradičními textilními řemesly na Moravu

Datum konání: 30. 10. 2014 - 31. 10. 2014

V posledních říjnových dnech se vydali studenti oděvního a interiérového designu na dvoudenní exkurzi po Moravě, která byla podpořena grantem EU  Řemesla v moderní době.

První den exkurze jsme navštívili výrobu gobelínů ve Valašském Meziříčí, kde nás v kobercové dílně upoutalo vázání koberců klasickou perskou technikou. Viděli jsme, jak se váže kobercový uzel a co je to „patrona“.  V další dílně jsme obdivovali restaurování historických gobelínů. Dozvěděli jsme se, jak rozpoznat vlněnou přízi od hedvábné, proč je možno vidět gobelín poprvé, až když je celý hotový, a k čemu se při tkaní gobelínů používá vidlička. V prostorách galerie je umístěno velké množství koberců, gobelínů a tapisérií. Jsou zde vystavena současná textilní díla podle předloh předních českých výtvarníků z počátku 20. století. Galerie volně přechází v Schlattaurovu kavárnu, kde jsme si mohli zakoupit upomínkové předměty, prohlédnout si knihy o uměleckém řemesle i publikace vydané Moravskou gobelínovou manufakturou.

Další zastávkou našeho putování byla Olešnice na Moravě, která se nachází na rozhraní tří okresů --Blanska, Žďárska a Svitavska. Zde se dochovala od počátku 19. století do dnešních dnů jedna z mála původních dílen modrotisku na světě. Potomci rodiny Danzingerů dodržují původní postup ručního tisku dřevěnými formami a barvení lněného (v současnosti bavlněného) plátna indigem. Obdivovali jsme rozličné vzory historických dřevěných forem – desek z tvrdého dřeva vybraných stromů, jako je například hrušeň a švestka, do nichž byl nabit měděný plech nebo drát, který tvořil různé vzory. Historické formy, které nám pan majitel osobně ukázal, jsou cenným dědictvím již páté generace rodiny Danzingerů.

Plni dojmů jsme opouštěli modrotiskové království a těšili jsme se na večeři v hotelu Bouzov, kde jsme byli také ubytováni. A pak nás ještě čekala noční prohlídka romantického hradu. První zmínka o hradu Bouzov pochází z roku 1317 a prvním z četných majitelů byl Búz z Búzova. Mezi nejvýznamnější majitele patřili například markrabě Jošt nebo český král Jiří z Poděbrad. Na závěr prohlídky došlo pochopitelně na focení s místním strašidlem, s paní Perchtou.

Druhý den po snídani jsme se rozjeli  na renesanční zámek do Velkých Losin, kde jsme byli důkladně seznámeni s jeho historií. Zámek byl vybudován v 2. polovině 16. století a je spjat s významným šlechtickým rodem Žerotínů. Je jedním z nejlépe zachovaných komplexů renesančních staveb v České republice. Ojedinělá je kolekce kožených a textilních tapet ze 17. a 18. století, které byly  restaurovány právě v gobelínce ve Valašském Meziříčí.  Pozoruhodná jsou také třímetrová kachlová kamna z roku 1589, třetí nejstarší kamna tohoto typu v České republice. Z historie velkolosinského zámku nelze samozřejmě nepřipomenout neblaze proslulá 80. léta 17. století, která jsou  spojena s obávanými čarodějnickými procesy.

Ve Velkých Losinách nás čekala ještě jedna lahůdka -  komentovaná prohlídka ruční papírny, založené na zdejším panství pánů ze Žerotína na konci 16. století. Viděli jsme celý proces výroby. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním způsobem z bavlny a lnu. Používá se zejména ve výtvarném umění pro svou vysokou kvalitu a stálou trvanlivost. Unikátní areál významné technické památky, která nemá v oblasti střední Evropy obdoby, byl v roce 2001 vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou.

Naše putování nám přineslo mnoho nových poznatků a zážitků, které zcela jistě zúročíme  ve studiu a které mohou být inspirací v naší samostatné tvůrčí práci.

Dana Strnadová



Za památkami UNESCO, za Rožmberky a za řemesly do jižních Čech

Datum konání: 8. 10. 2014 - 10. 10. 2014

V rámci projektu EU „Řemesla v moderní době“ jsme se již po druhé v tomto roce vydali za památkami  UNESCO na území Čech a Moravy.  Tentokrát byla osnovou zájezdu místa jako Telč, Český Krumlov a Holašovice. Protože jsme se však pohybovali po bývalých majetcích slavných Rožmberků, podívali jsme se podrobně i na dějiny tohoto rodu. No a protože  s Rožmberky je spojena i významná renesanční  proměna středověkých Čech, sledovali jsme cestou i řadu dalších sakrálních a světských památek.  A v neposlední řadě jsme hledali i kořeny slavné řemeslné minulosti  našich obyvatel. A co jsme tedy navštívili během třídenního putování ? První den jsme si prohlédli více než dvacet reprezentačních domů na náměstí v Telči, prošli krásnými renesančními prostory telčského zámku, kde jsme potkali slavnou minulost pánů z Růže – obraz, kde pan Vítek dělí svůj majetek synům, pana Zachariáše z Hradce a jeho milovanou ženu Kateřinu, ba dokonce i proslulou bílou paní  Perchtu.  Z Telče jsme se vydali za další renesanční perlou na samých hranicích s Rakouskem , do Slavonic. Nádherná sgrafita s námi prošla biblické dějiny, viděli jsme, jaké dobrodružství je pod nánosem novějších omítek objevovat právě tu původní psaníčkovou a umíme poznat podle štítů a krovů původní stavbu… v nedaleké Maříži  jsme pak  ještě chvíli sledovali výrobu originální  keramiky a na nocleh jsme se přesunuli do malebné Třeboně. Tam si někteří ráno zaběhli ještě k unikátní Schwarzenberské hrobce či prošli zahradami zámku, který opět nabízel příjemné renesanční exteriéry.  Hlavní  program však směřoval do Českého Krumlova, kde se nám představil monumentální hradozámecký komplex i krásná zákoutí starého města. I v Krumlově jsme si našli zajímavou řemeslnou dovednost. Prošli jsme si muzeem fotografie v bývalém ateliéru pana Seidla, seznámili se s historickými přístroji i postupy při výrobě fotografií a jednu černobílou si odnesli na památku. Přenocovali jsme v pravé jihočeské vesničce a ráno se vydali za sakrální architekturou do kláštera ve Zlaté Koruně. Výborně didakticky pojatá prohlídka s pracovními listy nezanechala v našich řadách nikoho, kdo by netušil alespoň něco málo o životě v klášteře, o církevní ikonografii či právě o sakrální architektuře.  A od zlatokorunského kláštera jsme se přesunuli k poslední památce UNESCO na naší trase – do vesnice neodmyslitelně spojené s českým barokem – do Holašovic. Poklidná náves nás přivítala svými  malebně vyzdobenými venkovskými stavbami a v místním maličkém muzeu jsme se seznámili se základními fakty o této neobvyklé památce.  Všechny památkové objekty jsou tu obývány a vesnice tak žije dvojím životem… Jedním běžným, občanským s každodenními starostmi, prací, školou, nákupy… a druhým turistickým. Je to tu trošičku jako v zoologické zahradě a asi to pro místní obyvatele není  příliš jednoduché. Nepatří tu jen sami sobě, ale stali se se svými domy „kulturním dědictvím“. No a z Holašovic jsme zamířili do posledního cíle naší cesty, do malé soukromé sklárny u Hluboké nad Vltavou.  Majitel nám s láskou a nadšením předvedl  výrobu skleněných ozdob, sklenic, džbánků i korálků. Někteří ze studentů se na chvíli stali také skláři a možná se tato zajímavá zkušenost zúročí kdesi v jejich umělecké budoucnosti.  A tak se uzavřelo třídenní putování po místech, na která můžeme být jako Češi právem hrdi a kam rozhodně stojí za to se čas od času vrátit…

Mgr. Monika Fandáková



Designblok 2014

Datum konání: 7. 10. 2014 - 10. 10. 2014

Designblok je každoročně "místem, kde se dá inspirovat při zařizování interiéru, nebo kanceláře, nakoupit od designérů za mimořádně příznivé ceny, získat přehled o současné české i evropské módě a šperku, nebo se nechat bavit a hrát si."

Letošní ročník byl právě ve znamení Hry. Studenti v průběhu jednotlivých dnů akci navštívili a dokonce se ji aktivně zúčastnili. Společností Škoda byli vyzváni k workshopu - kreslení vystavených modelů vozů. Inspirace byla všudepřítomná a žáci si jistě odvezli spoustu nápadů do své vlastní tvůrčí činnosti.

Ing. Eva Nováková



FOR INTERIOR 2014

Datum konání: 25. 9. 2014

První a třetí ročníky oboru Interiérový design vyrazily na veletrh FOR INTERIOR 2014. Veletrh je největší podzimní akcí zaměřenou na bydlení v ČR. Nabízí přehlídku nábytku, bytových doplňků a dekorací českých a světových značek na výstavišti ABF v pražských Letňanech. PPM představil také mezinárodní putovní výstavu PRAGUE PATCHWORK MEETING věnovanou uměleckému zpracování textilních materiálů a kolekci art quiltů LEN.

Dana Strnadová



Novější 1 3